Trafiği yönlendiren ve okurları çeken başlıklar oluşturmak, bir bilim dozuyla kısmen sanattır.

İyi bir başlık yazmayı öğrenmezseniz, web sitenize veya blogunuza trafik çekmekte sorun yaşarsınız.  Ürün satışlarınızda bile düşüş yaşayabilirsiniz, çünkü mal ve hizmetlerinizi satmak için okurlara ihtiyacınız var. Gazete ve dergiler, yüz yıldan fazla bir süredir sanatı mükemmelleştirmektedir. (Gerçi şimdiki gazetelerde kalmadı… Clickbait’ten geçilmiyor. Çöp, çöp içerikler….) Kısacası iyi bir başlık yazın ve trafiğiniz artsın. Başlıklar sadece gazeteler için değil, hem çevrimdışı hem de çevrim içi reklamlar içinde çok önemlidir. Facebook’ta reklam verdiğinizde bile söylediğim şey direkt yüzünüze vuracak.

1. “Listeme” başlığı
Bu listeler 5, 10 veya daha fazla olabilir. 10’dan fazla listeleme genellikle bir tık trafik üretimine daha çok yardımcı olur. Yazıyı daha uzun süre yazmak zorunda kalacaksınız ancak buna değecektir. Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez.

Örnek: “Trafik Çeken Başlık Yazmanın 6 Yolu” 🙂

2. “Nasıl” başlığı
Herkes bir şeyi nasıl yapacağını araştırmaya çalışıyor. Okuyucularının sorularını iyi analiz et ve nasıl sorusunun cevabını iyi ver.

Örnek: “Twitter’da Daha Fazla Retweet Nasıl Elde Edilir”

3. “Okuyucuların istediklerini ver”
İnsanlar varlıklı, başarılı ve sağlıklı olmak istiyor. Onlara bunu yapmalarını söyleyen bir söz verin.

Örnek: “ Youtube’dan Para Kazanmanın 5 Yolu”

4. “En iyi ve en kötüsü” başlığı
Burası olumlu ya da olumsuz gideceğiniz yer. Negatif içerikler, pozitif içeriklere göre daha çok okunuyor. Ama bunları her gün yazarsan kabak tadıda verebilir.

Örnek “Sosyal Medyada Paylaşmamanız Gereken 30 Şey”

5. Gerçekler, rakamlar ve istatistikler
Okuyucuların tıklamaları ve ardından bir akşam yemeğinde veya bir konuşmada kullanabilecekleri gerçekleri, rakamları ve istatistikleri sağlamalarında yardımcı olun.

Örnek: “2019 İçin 21 Muhteşem Sosyal Medya ile İlgili Rakam ve İstatistik”

6. Tahminler ve eğilimler
Geleceği veya eğilimleri tahmin etmek, insanların merakını pekiştirir ve hatta bir sonraki içeriğe de bakmak ister. Burada bir sonraki içeriği sağlam savlar ile kullanıcıya sokarsanız site içerisinde bir döngüye sokabilirsiniz.

Örnek: “Yok saymamanız Gereken 7 Pazarlama Eğilimi”

Yukarıdaki türlerin kombinasyonlarını ve becerilerini öğrenin. Sonuçlar sizi şaşırtabilir 🙂